Semigraphics


W sumie, symbole na górze nie powinny być nam obce. Wiele razy widzieliśmy podobną czcionkę w filmach akcji, gdzie na terminalach komputerowych główni bohaterzy hakowali systemy, włamywali się do baz danych. Zapewne nie raz zastanawialiście się dlaczego tak jest, mimo znacznego posunięcia technicznego. Może tak jest fajnie? To nadaje uroku? Być może, ale tak naprawdę jest inny powód.


Wszystkie obecne komputerowe wiersze poleceń (CMD) mają właśnie taką czcionkę. Również telewizyjna "Telegazeta" obsługuje te semigraficzne symbole. Wiąże się z tym bardzo ważna przyczyna. Jak wiemy, podczas tworzenia grafik widać poszczególne piksele. Im większa rozdzielczość ekranu (większa liczba pikseli) tym lepiej, bo wtedy obraz jest bardziej ostry. Jednak by stworzyć ukośne obiekty musi być bardzo duża ilość pikseli, by zlały się one i utworzyły z daleka prosto wyglądającą linie. Logicznym wydaje się fakt, że im większa liczba pikseli, tym większy nakład pamięci jest potrzebny. Nasz sprzęt musi dysponować większą ilością mocy. I tu jest całe sedno. Co jeśli z niewiadomych przyczyn nasze podzespoły zostaną uszkodzone odłączając komputer od wszelkich pomocy pamięciowych? Z wiersza poleceń można zrobić wiele rzeczy, które są bardzo ważne podczas owej utraty podzespołów. Komputer dysponuje pewnymi rezerwami, lecz są one zbyt małe by normalnie otworzyć system. Z pomocą przychodzą "semigrafiki", czyli półgrafiki. Czcionka i obrazy semigraficzne są złożone z ostrych krawędzi tak, jakby tworzyły je jedne piksele. Jest to ważne, gdyż takie ułożenie znacznie oszczędza moc komputera. Można sobie wtedy pozwolić na ograniczenie liczby pikseli. Uczepiłem się tej konsoli, jednak nie tylko ona ma ważną funkcję. Podczas uruchamiania się komputera widzimy wiele znaków, jak np.: informacja o wydawcy oprogramowania, informacje o stanie ładowania.


Do czego zmierzam? "Semigraphics" to pół grafiki nie wymagające skomplikowanej konstrukcji i dużego nakładu naszego komputera. Są one pomocne przed załadowaniem się systemu, wtedy gdy jeszcze podzespoły nie są włączone. Istnieją dwa sposoby otrzymywania "semigrafiki":
  • tzw. "Grafika Blokowa". Tworzy się ją z wykorzystaniem bloków, które układają się w daną grafikę.
  • Używanie umownych znaków zamiast liter i cyfr. A oto przedstawienie co dane znaki oznaczają:
     
                                                                         

0 komentarze:

Prześlij komentarz