Feathering


Wczoraj nikt nie doczekał się artykułu o godzinie 17:00, ani o żadnej innej godzinie. Nie chcę powtarzać tego błędu, bo byłoby to po prostu nie fair.

Z powodu małej ilości informacji, zdjęć i prezentacji efektu, postanowiłem wykonać własne prezentacje i użyć ich w tym artykule. Do rzeczy. Dzisiejszym pojęciem jest "Feathering". Na początku zajmę się znaczeniem nazwy, gdyż wszystkie funkcje mają jedynie angielskie odpowiedniki (w większości, te prostsze i popularniejsze zostały spolszczone przez równie popularne programy graficzne). Z angielskiego feather znaczy pióro, lecz nigdy nie tłumaczy się niczego dosłownie, szczególnie funkcji. Nie mniej jednak zbyt dosłowne tłumaczenia zawsze prowadzą do prawidłowej interpretacji. W tym przypadku pióro oznacza coś delikatnego i w tym wyrazie jest wszystko zawarte, oczywiście w odpowiedniej formie.




Oto pierwszy przykład. Na powyższe logo zostało nałożone rozmycie zewnętrzne, coś w rodzaju blur'a. I dokładnie to oznacza ten efekt. Jeszcze raz. Feathering to używana w grafice komputerowa funkcja służąca do nakładania na obraz lub poszczególne elementy rozmycia lub tzw. "mgły". Rozmycie możemy zastosować w różny sposób, również narzędziem "pióro" o delikatnym rysie. Metoda doskonale nadaje się do stosowania wszelkiego rodzaju retuszu i poprawek.



Tu kolejne nałożone rozmycie, tym razem biała, wewnętrzna poświata. Używanie feathering'u narzędziem "pióro" często daje efekt spray'u. Gdybym miał powiedzieć najprościej, feathering to po prostu tworzenie maski gradientu na obrazie tak, by wygładzić jego krawędzie lub sprawić wrażenie gładkości. Może to tak wyglądać, jednak gradient jest zupełnie innym narzędziem, opisanym przeze mnie nawet jeszcze w 2013 roku.















Logo jest niestety nieregularną figurą, która nie ma tylko 4 zakończeń. Postanowiłem więc przedstawić metodę za pomocą fotografii. Wyraźnie widać białe rozmycie wokół zdjęcia. Nie tylko tak możemy używać tej funkcji. W różnych internetowych edytorach zdjęć jest możliwość stworzenia różnorakich ramek w kształcie elipsy o gładkich przejściach krawędzi. Współcześnie raczej czegoś takiego się nie używa, jednak to również możemy dobrze wykorzystać nie koniecznie przy amatorskiej obróbki zdjęć.

0 komentarze:

Prześlij komentarz